31 12 2011

Anna Hazare kimdir?

Anna Hazare (Hindistan'da yolsuzluklara karşı direnen insan hakları savunucusu) Anna Hazare

Hindistan’da yolsuzlukla mücadelenin simgesi haline gelen Anna Hazare, ülkenin en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş’te gelecek yıl yapılacak seçim öncesi yeni bir açlık grevine başlamaya hazırlanıyor.

Hindistan’ın en büyük yolsuzluk karşıtı gösterilerinden birine öncülük eden Hazare, yolsuzluk karşıtı bir yasanın mümkün olduğunca çabuk çıkmaması durumunda Kongre Partisi’ne karşı üç günlük açlık grevine hazırlandığını söyledi.

74 yaşındaki Hazare, ağustos ayında yolsuzlukla mücadelede reform yapılması isteğiyle yaklaşık iki hafta süren bir açlık grevi yapmış; ülkedeki yolsuzluklardan bezmiş milyonlarca orta-sınıf Hintlinin eyleme destek vermesi üzerine hükümet, Hazare’nin taleplerinden bazılarını kabul etmek zorunda kalmıştı.

Ülkenin güneyindeki Maharaştra eyaletindeki köyünden destekçilerine seslenen Hazare, “eğer yolsuzluk karşıtı yasayı (Jan Lokpal) kışa kadar kabul etmezlerse, Uttar Pradeş’teki eyalet seçiminden hemen önce üç günlük açlık grevi yapacağım” dedi.

Ülkenin özgürlük lideri Mahatha Gandi’nin hayranı olan Hazare, Kongre Partisi aleyhine bir dizi miting düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

Yaklaşık 200 milyonluk bir nüfusa sahip olan Uttar Pradeş’teki seçimler, 2014′de yapılacak genel seçim öncesi büyük önem taşıyor.

 

Biyografi

15 Haziran 1937 doğumlu), halk olarak bilinen Anna Hazare  telaffuz ( Marathi  Anna Hajārē ? ) Hintli bir sosyal aktivist ve 2011 Hint yolsuzluk karşıtı hareketin önde gelen bir lideri kullanarak, şiddet içermeyen öğretilerini aşağıdaki yöntemleri Mahatma Gandhi . Hazare da geliştirilmesi ve yapılanmaya katkıda Ralegan Siddhi , bir köy Parner taluka Ahmednagar ilçesi , Maharashtra , Hindistan. O layık görüldü Padma Bhushan -üçüncü en yüksek sivil ödülü Hindistan Hükümeti tarafından 1992 yılında, diğerleri için bir model olarak bu köyün kurulması çabalarına

Anna Hazare süresiz açlık grevine öngörülen şekilde sıkı bir yolsuzlukla mücadele kanunu yürürlüğe Hindistan hükümeti üzerindeki baskıyı artırmak için 5 Nisan 2011 tarihinde Jan Lokpal Bill bir kurum için, ombudsman , kamuya açık yerlerde yolsuzlukla mücadele gücü ile . Hızlı Hazare destek ülke çapında protestolara yol açtı. Hızlı hükümetin Hazare taleplerini kabul edilen bir gün sonra, 9 Nisan 2011 tarihinde sona ermiştir. Hükümet, yasa taslağı, hükümet ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan ortak bir komite oluşturulması konusunda bir gazetede bildirim yayınladı .

2011 yılı için Foreign Policy dergisi onu en iyi 100 global düşünürleri arasında seçti. Anna en etkili kişi olarak sıralanır olmuştur Mumbai ulusal bir günlük gazete.O adalet onun otoriter görüşlerini için eleştirilere karşı karşıya kaldı, ölüm ve bozuk kamu görevlileri için ceza olarak zorla için yaptığı iddia edilen destek de dahil olmak üzere vasectomies bir aile

113
0
0
Yorum Yaz
google.com, pub-7199659186139288, DIRECT, f08c47fec0942fa0