09 12 2010

Windows 7'de Görev Çubuğu'nun Her zaman Üstte Olmasını E

Özellikle küçük ekranlı Notebook ve Netbook kullanıcılarının hoşuna gidecek bir ipucundan bahsedeceğim bu gün. Bildiğiniz gibi Windows 7'de Görev Çubuğu için birkaç seçenek bulunur. Görev Çubuğu'nu  Sağda, solda yada yukarıda kullanabileceğiniz gibi, "Gizle" seçeneğini kullanarak fare işaretçisi üstte olmadığında aşağı kayarak (Yada sağa, sola veya yukarı , Görev Çubuğu'nu nerede kullandığınıza bağlı olarak...) gizlenir. Ancak diğer durumlarda Görev Çubuğu her zaman üsttedir ve ekranın boyutunu birazda olsa küçültür. İşte küçük bir araçla Görev Çubuğu'nun her zaman üstte olma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu başta da dediğim gibi özellikle taşınabilir bilgisayar kullanıcıları için oldukça yararlı bir işlem olacaktır.


 

Nasıl Çalışıyor?


Anlatması oldukça zor. Tam boyutta bir pencere açtığınızda Görev Çubuğu altta kalıyor diyebiliriz. Araç kurulum istemiyor bu yüzden deneyip kendiniz görün derim.

 

Ancak araç Masaüstünü Göster özelliği ile uyumsuz.Yanlışlıkla Masaüstünü Göster tuşuna basarsanız Görev Çubuğu kayboluyor. Windows tuşuna basar yada Masüstündeki simgeleri kullanarak bir klasör yada sayfa açar yada Ctrl-Del-Alt tuşları ile Görev Yöneticisi'ni açarsanız geri gelecektir, panik yapmayın.


 


 
1- Buradan Görev Çubuğu.rar dosyasını indirin.


2- İçindeki
 

  • DisableTaskbarOnTop64.exe
  • DisableTaskbarOnTop32.exe
dosyalarından sisteminize uygun olana (32 Bit- 64 Bit) çift tıklayın. 
*(Diğerini silmeniz bir karışıklık olmasını önleyecektir.Bu yüzden sizin sisteminize uyumlu olmayan sürümü silin.) 
**(Herhangi bir tepki vermeyecek devam edin)
 
 
3-  Görev Çubuğu'nda boş bir yere sağ tıklayın ve Özelikler deyin. Ardından Görev çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneğini işaretleyip Tamam deyip çıkın.
 
 
 Herhangi bir pencereyi tam boyutta açtığınızda farkı göreceksiniz. Bu değişiklik program çalıştığı  sürece geçerli olacaktır. Yani oturumu yada bilgisayarı yeniden başlattığınızda devre dışı kalacak. Bu yüzden eğer hoşunuza gittiyse aracın size uygun olan sürümünü Başlat Menüsü/Tüm Programlar/Başlangıç klasörüne atın. Böylece her Windows açılışında araç otomatik olarak çalışacaktır. Eğer iptal etmek isterseniz b

klasörden silmeniz yeterli.

323
0
0
Yorum Yaz
google.com, pub-7199659186139288, DIRECT, f08c47fec0942fa0